The LP2985A-29DBVR is a low dropout linear voltage regulator with an output voltage of 2.9V and a maximum output current of 150mA. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C and is available in a SOT-23-5 package. The device has a dropout voltage of 280mV and an input bias current of 850uA. It is RoHS compliant and lead free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Texas Instruments LP2985A-29DBVR technical specifications.
| Accuracy | 1% |
| Package/Case | SOT-23-5 |
| Dropout Voltage | 280mV |
| Input Bias Current | 850uA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 16V |
| Min Input Voltage | 2.2V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 150mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 150mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.9V |