Texas Instruments LP2985A-33DBVTE4 technical specifications.
| Accuracy | 1% |
| Package/Case | SOT-23 |
| Dropout Voltage | 280mV |
| Input Bias Current | 850uA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 16V |
| Min Input Voltage | 2.2V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 150mA |
| Max Output Voltage | 3.3V |
| Min Output Voltage | 3.3V |
| Max Supply Voltage | 16V |
| Min Supply Voltage | 2.2V |
| Nominal Output Voltage | 3.3V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 150mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 850uA |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage | 3.3V |