Texas Instruments LP3470IM5-4.63/NOPB technical specifications.
| Package/Case | SOT-23 |
| Height | 1.3mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.05mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Reset Threshold Voltage | 1.015V |
| Min Reset Threshold Voltage | 985mV |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 500mV |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 300mW |
| Quiescent Current | 16uA |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 1ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 30uA |
| Threshold Voltage | 4.63V |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset, Power Supply Monitor |
| Voltage | 5V |
| Watchdog Timer | Yes |
| Width | 1.75mm |