Texas Instruments LP3470M5-2.63/NOPB technical specifications.
| Package/Case | SOT-23-5 |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Max Reset Threshold Voltage | 2.6563V |
| Min Reset Threshold Voltage | 2.6037V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 500mV |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 300mW |
| Quiescent Current | 16uA |
| Radiation Hardening | No |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 1ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Threshold Voltage | 2.63V |