
The MF10CCWMX is a universal filter from Texas Instruments, available in a SOIC-20 package, suitable for surface mount applications. It operates over a temperature range of 0 to 70°C and is powered by a voltage between 9V and 7V. This filter is not RoHS compliant and contains lead, and is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments MF10CCWMX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Filter Type | UNIVERSAL |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 7V |
| Min Supply Voltage | 9V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 2 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Texas Instruments MF10CCWMX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
