
16-bit microcontroller featuring an 8 MHz MSP430 core, 32 KB FLASH memory, and 1 KB SRAM. Includes an 8-channel, 12-bit Analog-to-Digital Converter (ADC) with an 8 µs access time, a comparator, and two UART channels. Offers 48 programmable I/Os, two timers/counters, and SPI/USART interfaces. Operates from 1.8V to 3.6V supply, with a temperature range of -40°C to 85°C, housed in a 64-TQFP package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments MSP430F147IPAG datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 8us |
| Package/Case | TQFP |
| Core Architecture | MSP430 |
| Data Bus Width | 16b |
| Density | 32KB |
| Frequency | 8MHz |
| Interface | SPI, UART, USART |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 8MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 32KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Number of A/D Converters | 8 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of GPIO | 48 |
| Number of I/Os | 48 |
| Number of Programmable I/O | 48 |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Oscillator Type | Internal |
| Package Quantity | 160 |
| Packaging | Tray |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 1KB |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MSP430x1xx |
| Termination | SMD/SMT |
| Watchdog Timer | Yes |
| Weight | 0.00969oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments MSP430F147IPAG to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
