
Dual audio amplifier IC featuring a 18MHz bandwidth and 10V/µs slew rate. Offers 114dB voltage gain and 30mA output current per channel. Operates with dual supply voltages from ±2.25V to ±18V, with a maximum single supply of 36V. Achieves 100dB CMRR and 110.46dB PSRR. Housed in an 8-pin SOIC package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments OPA1652AID datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Bandwidth | 18MHz |
| Package/Case | D |
| Common Mode Rejection Ratio | 100dB |
| Gain Bandwidth Product | 18MHz |
| Height | 1.5mm |
| Input Bias Current | 100pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.5mV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5mm |
| Max Dual Supply Voltage | 18V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25V |
| Max Frequency | 1MHz |
| Max I/O Voltage | 1.5mV |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 36V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 18MHz |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 2mA |
| Operating Supply Voltage | 18V |
| Output Current per Channel | 30mA |
| Package Quantity | 75 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 110.46dB |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SoundPlus™ |
| Slew Rate | 10V/µs |
| Supply Current | 2mA |
| Technology | JFET |
| Unity Gain Bandwidth Product | 18MHz |
| Voltage Gain | 114dB |
| Width | 4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments OPA1652AID to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
