Texas Instruments OPA2227U/2K5 technical specifications.
| Amplifier Type | GENERAL PURPOSE |
| Bandwidth | 8MHz |
| Package/Case | D |
| Common Mode Rejection Ratio | 120dB |
| Gain Bandwidth Product | 8MHz |
| Input Bias Current | 10nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 75uV |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Dual Supply Voltage | 18V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Max I/O Voltage | 75uV |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 8MHz |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 3.7mA |
| Operating Supply Voltage | 18V |
| Output Current | 45mA |
| Output Current per Channel | 45mA |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 126.02dB |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Slew Rate | 2.3V/µs |
| Supply Current | 3.8mA |
| Technology | BIPOLAR |
| Unity Gain Bandwidth Product | 8MHz |