
Dual operational amplifier featuring a 5.5MHz bandwidth and 2V/µs slew rate. This precision op-amp offers a low input bias current of 10pA and an input offset voltage of 25µV. Operating from 2.2V to 5.5V supply voltage, it provides 40mA output current per channel. With a low quiescent current of 760µA, it is suitable for a wide temperature range of -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments OPA2376AIDGKT datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Amplifier Type | GENERAL PURPOSE |
| Bandwidth | 5.5MHz |
| Package/Case | MSOP |
| Common Mode Rejection Ratio | 76dB |
| Gain Bandwidth Product | 5.5MHz |
| Input Bias Current | 10pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 25uV |
| Max I/O Voltage | 25uV |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.2V |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 760uA |
| Output Current | 40mA |
| Output Current per Channel | 50mA |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 106.02dB |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | e-trim™ |
| Settling Time | 1.6us |
| Slew Rate | 2V/µs |
| Supply Current | 950uA |
| Technology | CMOS |
| Thickness | 970um |
| Unity Gain Bandwidth Product | 5.5MHz |
| Voltage Gain | 134dB |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments OPA2376AIDGKT to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
