
Dual, low-power, voltage feedback operational amplifier featuring a 115MHz -3dB bandwidth and 75MHz bandwidth. Offers a 70MHz gain bandwidth product, 250V/µs slew rate, and 25ns settling time. Operates with dual supply voltages from 1.3V to 6V, or a single supply from 2.6V to 12V. Includes a disable function and provides 60mA output current per channel. Packaged in a 10-VSSOP with a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments OPA2889IDGSRG4 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| -3db Bandwidth | 115MHz |
| Bandwidth | 75MHz |
| Package/Case | VSSOP |
| Common Mode Rejection Ratio | 58dB |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Gain Bandwidth Product | 70MHz |
| Input Bias Current | 750nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5mV |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Dual Supply Voltage | 6V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.3V |
| Max I/O Voltage | 5mV |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 12V |
| Min Supply Voltage | 2.6V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 920uA |
| Output Current per Channel | 60mA |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60dB |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Settling Time | 25ns |
| Slew Rate | 250V/µs |
| Supply Current | 460uA |
| Unity Gain Bandwidth Product | 70MHz |
| Voltage Gain | 64dB |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments OPA2889IDGSRG4 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
