
Triple current feedback operational amplifier featuring a 250MHz -3dB bandwidth and 1.9GHz gain bandwidth product. This IC offers a high slew rate of 750V/µs and 160mA output current per channel. Operating from a minimum dual supply voltage of 2.5V up to a maximum of 6V, or a single supply from 5V to 12V, it consumes 1.7mA operating supply current. The amplifier is housed in a 14-SOIC package with a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments OPA3684IDG4 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| -3db Bandwidth | 250MHz |
| Bandwidth | 250MHz |
| Package/Case | D |
| Common Mode Rejection Ratio | 51dB |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Gain Bandwidth Product | 1.9GHz |
| Height | 1.58mm |
| Input Bias Current | 19.5uA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.5mV |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 8.65mm |
| Max Dual Supply Voltage | 6V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Max I/O Voltage | 3.5mV |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 12V |
| Min Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Elements | 3 |
| Operating Supply Current | 1.7mA |
| Output Current per Channel | 160mA |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65dB |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | OPA3684 |
| Settling Time | 11ns |
| Slew Rate | 750V/µs |
| Supply Current | 5.4mA |
| Weight | 0.004564oz |
| Width | 3.91mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments OPA3684IDG4 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
