
Single-channel transimpedance amplifier with 90MHz bandwidth and 80V/µs slew rate. Features 50pA input bias current, 25µV input offset voltage, and 67nV/√Hz input voltage noise density. Operates from a 2.7V to 5.5V supply, with 7.5mA quiescent current. Offers 100dB CMRR and 112.4dB PSRR, housed in an 8-pin VSSOP package on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments OPA380AIDGKT datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Bandwidth | 90MHz |
| Package/Case | VSSOP |
| Common Mode Rejection Ratio | 100dB |
| Gain Bandwidth Product | 90MHz |
| Input Bias Current | 50pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 25uV |
| Input Resistance | 10000GR |
| Input Voltage Noise Density | 67nV/sqrt Hz |
| Lead Free | Lead Free |
| Max I/O Voltage | 25uV |
| Max Input Current | 9.5mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 7.5mA |
| Output Current per Channel | 150mA |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 112.4dB |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | OPA380 |
| Slew Rate | 80V/µs |
| Unity Gain Bandwidth Product | 90MHz |
| Voltage Gain | 130dB |
| Weight | 0.000917oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments OPA380AIDGKT to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
