
High-voltage, wide bandwidth operational amplifier with 380mA typical output current. Features a 12MHz gain bandwidth product, 24V/µs slew rate, and 126dB voltage gain. Operates from a 4V to 30V dual supply voltage range with a low 7mA operating supply current. Packaged in a TO-263-8 surface mount case, this single-channel amplifier offers 92dB CMRR and 100dB PSRR.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments OPA552FAKTWTG3 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Amplifier Type | GENERAL PURPOSE |
| Package/Case | TO-263-8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 92dB |
| Gain Bandwidth Product | 12MHz |
| Input Bias Current | 100pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3mV |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Dual Supply Voltage | 30V |
| Min Dual Supply Voltage | 4V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 7mA |
| Operating Supply Voltage | 30V |
| Output Current | 200mA |
| Output Current per Channel | 200mA |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 100dB |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Slew Rate | 24V/µs |
| Supply Current | 8.5mA |
| Unity Gain Bandwidth Product | 12MHz |
| Voltage Gain | 126dB |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments OPA552FAKTWTG3 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
