
9545 SERIES, 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, PDSO20, GREEN, PLASTIC, TVSOP-20
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments PCA9545ADGVR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Bandwidth | 400kHz |
| Package/Case | TFSOP |
| Lead Free | Lead Free |
| Logic Function | Multiplexer |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Switches | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 400mW |
| Propagation Delay | 1ns |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Throw Configuration | 4PST |
| Weight | 0.002123oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments PCA9545ADGVR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
