
The PCA9554PWR is an 8-channel I/O expander from Texas Instruments, operating at a frequency of 400kHz and a maximum operating temperature of 85°C. It is designed to work with an operating supply voltage of up to 5.5V and is available in a TSSOP package. The device is lead-free and RoHS compliant, making it suitable for a variety of applications. It is also available in a tape and reel packaging format.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments PCA9554PWR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TSSOP |
| Frequency | 400kHz |
| Height | 1.2mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5mm |
| Max Frequency | 400kHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of I/Os | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Thickness | 1mm |
| Weight | 0.002183oz |
| Width | 4.4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments PCA9554PWR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
