
The PCA9555DW is a 16-channel I/O expander with 2 outputs, operating at a supply voltage of 5.5V. It is packaged in a SOIC package and has a maximum operating temperature of 85°C. The device is RoHS compliant and is available in a 25-piece rail/tube packaging. It has a frequency of 400kHz and is lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments PCA9555DW datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Frequency | 400kHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 400kHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of I/Os | 16 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Package Quantity | 25 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.022025oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments PCA9555DW to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
