
32-bit, 66MHz PCI bridge controller, surface mountable in a 208-pin LQFP package. Operates with a 3V to 5.25V supply voltage, featuring a 5V operating voltage. This RoHS compliant integrated circuit offers a maximum operating temperature of 85°C and a minimum of -40°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments PCI2050BIPDV datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | LQFP |
| Data Bus Width | 32b |
| Frequency | 66MHz |
| Interface | PCI |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 66MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Weight | 0.089744oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments PCI2050BIPDV to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
