
SERIAL INPUT LOADING, 24-BIT DAC, PQFP48, GREEN, LQFP-48
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments PCM1600Y/2KG4 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | LQFP |
| Conversion Rate | 96KS/s |
| Interface | Serial, 5-WIRE |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Converters | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resolution | 24b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sampling Rate | 100000S/s |
| Series | SoundPlus™ |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 104dB |
| Supply Type | Analog, Digital |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments PCM1600Y/2KG4 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
