
18-bit stereo digital-to-analog converter (DAC) featuring a serial interface and 48 kS/s conversion rate. This integrated circuit offers a 100dB signal-to-noise ratio and a 0.0104µs settling time. Operating from a 2.7V to 5.5V supply, it has a maximum power dissipation of 125mW and a maximum operating temperature of 85°C. Packaged in a 20-pin SSOP for surface mounting, this component is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments PCM1717E/2KG4 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SSOP |
| Conversion Rate | 48KS/s |
| Interface | Serial |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Power Dissipation | 125mW |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bits | 18 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Converters | 2 |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Output Type | Voltage |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resolution | 18b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PCM1717 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 100dB |
| Supply Current | 18mA |
| Weight | 0.006702oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments PCM1717E/2KG4 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
