Texas Instruments REG104FA-2.5KTTTG3 technical specifications.
| Accuracy | 2% |
| Package/Case | TO-263-5 |
| Dropout Voltage | 230mV |
| Height | 4.83mm |
| Input Bias Current | 600uA |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10.16mm |
| Min Current Limit | 1.2A |
| Max Input Voltage | 15V |
| Min Input Voltage | 2.1V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 1A |
| Max Output Voltage | 2.5V |
| Min Output Voltage | 2.5V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5V |
| Output Voltage Accuracy | 2% |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 600uA |
| Radiation Hardening | No |
| Reference Voltage | 1.295V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Thickness | 4.58mm |
| Width | 8.42mm |