Texas Instruments SN74F112NSRG4 technical specifications.
| Package/Case | SOP |
| Clock Edge Trigger Type | Negative Edge |
| Frequency | 130MHz |
| High Level Output Current | 20mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Logic Function | Flip-Flop, JK-Type |
| Low Level Output Current | 20mA |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Output Current | 20mA |
| Output Type | TTL |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7.5ns |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 74F |