Texas Instruments SN74F174AD technical specifications.
| Package/Case | SOIC |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Frequency | 80MHz |
| High Level Output Current | -1mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Low Level Output Current | 20mA |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Bits per Element | 6 |
| Number of Circuits | 7 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Output Current | 20mA |
| Output Type | TTL |
| Package Quantity | 40 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 15ns |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 74F |