Texas Instruments SN74LS193N technical specifications.
| Package/Case | DIP |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Direction | Bidirectional |
| Frequency | 32MHz |
| Height | 4.57mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 19.3mm |
| Logic Function | Counter |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 25 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Propagation Delay | 47ns |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reset | Asynchronous |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 74LS |
| Sync/Async | Synchronous |
| Technology | BIPOLAR |
| Turn-On Delay Time | 47ns |
| Weight | 0.03357oz |
| Width | 6.35mm |