Texas Instruments SN74LS240DWRE4 technical specifications.
| Package/Case | SOIC |
| High Level Output Current | -15mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 24mA |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Output Type | 3-STATE |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 18ns |
| Quiescent Current | 26mA |