Texas Instruments SN74LVC1G175YZPR technical specifications.
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Frequency | 175MHz |
| High Level Output Current | -32mA |
| Input Type | SINGLE-ENDED |
| Lead Free | Lead Free |
| Logic Function | D-Type |
| Low Level Output Current | 32mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 32mA |