Texas Instruments SN74LVC1G3208DBVR technical specifications.
| Package/Case | SOT-23 |
| Height | 1.3mm |
| High Level Output Current | -32mA |
| Input Type | DIFFERENTIAL |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.05mm |
| Logic Function | OR GATE, Mux |
| Low Level Output Current | 32mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 32mA |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Output Current | 32mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Propagation Delay | 5.9ns |
| Quiescent Current | 10uA |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Series | 74LVC |
| Technology | CMOS |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 17.5ns |
| Weight | 0.000229oz |
| Width | 1.75mm |