Texas Instruments SN74LVC1G32DCKT technical specifications.
| Package/Case | SC |
| High Level Output Current | -32mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Logic Function | OR GATE |
| Low Level Output Current | 32mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 32mA |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Output Current | 32mA |