Texas Instruments SN74LVC240APWT technical specifications.
| Package/Case | TSSOP |
| High Level Output Current | -24mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 24mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |