Texas Instruments SN74LVC2G32QDCURQ1 technical specifications.
| Package/Case | VSSOP |
| Height | 900um |
| High Level Output Current | 32mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.3mm |
| Logic Function | OR GATE |
| Low Level Output Current | 32mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Supply Current | 10uA |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 2 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 0V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Propagation Delay | 4.7ns |
| Quiescent Current | 10uA |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 74LVC |
| Technology | CMOS |
| Thickness | 850um |
| Turn-On Delay Time | 3.8ns |
| Weight | 0.001058oz |
| Width | 2mm |