The SN74LVCZ240ADBRG4 is a dual 8-input inverting buffer with 3-state outputs. It operates within a supply voltage range of 2.7 to 3.6V and has a maximum operating temperature of 85°C. The device is packaged in a surface mount SSOP package and is RoHS compliant. It features a propagation delay of 6.5ns and a quiescent current of 100uA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Texas Instruments SN74LVCZ240ADBRG4 technical specifications.
| Package/Case | SSOP |
| High Level Output Current | 24mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 24mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |