Texas Instruments SN74LVCZ240ADGVRG4 technical specifications.
| Package/Case | TFSOP |
| High Level Output Current | -24mA |
| Lead Free | Contains Lead |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 24mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |