Texas Instruments THS4001CDRG4 technical specifications.
| -3db Bandwidth | 270MHz |
| Bandwidth | 270MHz |
| Package/Case | D |
| Common Mode Rejection Ratio | 85dB |
| Gain Bandwidth Product | 270MHz |
| Input Bias Current | 5uA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2mV |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Dual Supply Voltage | 16V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Max I/O Voltage | 8mV |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Power Dissipation | 740mW |
| Max Supply Voltage | 32V |
| Min Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 7.8mA |
| Output Current per Channel | 100mA |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 75dB |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | THS4001 |
| Settling Time | 40ns |
| Slew Rate | 400V/µs |
| Supply Current | 9.5mA |