Texas Instruments TLC7725QDR technical specifications.
| Package/Case | D |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 725mW |
| Max Reset Threshold Voltage | 2.32V |
| Min Reset Threshold Voltage | 2.18V |
| Max Supply Current | 16uA |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 2V |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 9uA |
| Output | TOTEM-POLE |
| Output Type | PUSH-PULL |
| Overvoltage Threshold | 2.32V |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 725mW |
| Quiescent Current | 9uA |
| Radiation Hardening | No |
| Reset | Active High/Active Low |
| Reset Timeout | 1.1ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Threshold Voltage | 2.25V |
| Undervoltage Threshold | 2.25V |