The TMS320C30PPM40 is a 32-bit digital signal processor with a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius and a minimum operating temperature of 0 degrees Celsius. It has a quad terminal position and is packaged in a 208-pin FQFP with dimensions of 28mm x 28mm. The device operates at a supply voltage of 5V, with a maximum supply current of 600mA. It features a 40 MHz clock frequency and supports a 32-bit external data bus and a 24-bit address bus.