Texas Instruments TPS40055PWPR technical specifications.
| Package/Case | HTSSOP |
| Clock Sync | Yes |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Duty Cycle | 94% |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 40V |
| Min Supply Voltage | 8V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Output Phases | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 20A |
| Output Voltage | 35V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Quiescent Current | 1.5mA |