
The TPS40090QPWRQ1 is a DC/DC controller with a single output, operating from an input voltage of 4.5V to 15V. It can deliver a maximum output current of 120A and has a maximum operating temperature of 125°C. The device is packaged in a TSSOP-24 package and is compliant with RoHS regulations. It has a quiescent current of 4mA and a maximum frequency of 1MHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments TPS40090QPWRQ1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TSSOP |
| Duty Cycle | 87.5% |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Duty Cycle | 87.5% |
| Max Frequency | 1MHz |
| Max Input Voltage | 15V |
| Min Input Voltage | 4.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 120A |
| Max Output Voltage | 3.3V |
| Min Output Voltage | 700mV |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Output Voltage | 3.5V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Quiescent Current | 4mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.003157oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments TPS40090QPWRQ1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
