
The TPS40091PW is a DC/DC controller with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It operates from a 15V supply voltage and can deliver up to 120A of output current. The device is packaged in a TSSOP package and is compliant with RoHS regulations. The TPS40091PW has a quiescent current of 4mA and a maximum frequency of 1MHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments TPS40091PW datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TSSOP |
| Duty Cycle | 87.5% |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 1MHz |
| Max Input Voltage | 15V |
| Min Input Voltage | 4.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 120A |
| Max Output Voltage | 3.3V |
| Min Output Voltage | 700mV |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Output Current | 120A |
| Output Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 60 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Quiescent Current | 4mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.003157oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments TPS40091PW to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
