The TPS40091RHDC is a DC/DC controller with a maximum input voltage of 15V and an output voltage of 3.3V. It can handle a maximum output current of 120A and operates within a temperature range of -40°C to 85°C. The device is packaged in a VQFN-28 package and is compliant with RoHS regulations. It has a quiescent current of 4mA and a maximum frequency of 1MHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments TPS40091RHDRG4 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | VQFN |
| Duty Cycle | 87.5% |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 1MHz |
| Max Input Voltage | 15V |
| Min Input Voltage | 4.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 120A |
| Max Output Voltage | 3.3V |
| Min Output Voltage | 700mV |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Output Current | 120A |
| Output Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Quiescent Current | 4mA |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TPS40091 |
| Weight | 0.002526oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments TPS40091RHDRG4 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.