
The TPS40140RHHRG4 is a dual DC/DC controller with a maximum output current of 25A and output voltage of 5.8V. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and is packaged in a VQFN-36 package. The device has a maximum input voltage of 40V and a minimum input voltage of 2V. It is RoHS compliant and has a quiescent current of 2.8mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments TPS40140RHHRG4 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | VQFN |
| Duty Cycle | 87.5% |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 1MHz |
| Max Input Voltage | 40V |
| Min Input Voltage | 2V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 25A |
| Max Output Voltage | 5.8V |
| Min Output Voltage | 700mV |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Output Current | 25A |
| Output Voltage | 5.8V |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Quiescent Current | 2.8mA |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.003728oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments TPS40140RHHRG4 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
