
The TPS40193DRCRG4 is a DC/DC controller with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a maximum input voltage of 18V and a maximum output current of 20A. The device is RoHS compliant and has a quiescent current of 2.5mA. It is packaged in a VSON package and is available in quantities of 3000. The TPS40193DRCRG4 is suitable for use in applications where a high level of efficiency and reliability is required.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments TPS40193DRCRG4 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | VSON |
| Duty Cycle | 85% |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 360kHz |
| Max Input Voltage | 18V |
| Min Input Voltage | 4.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 20A |
| Max Output Voltage | 14.4V |
| Min Output Voltage | 591mV |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 18V |
| Output Current | 20A |
| Output Voltage | 18V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Quiescent Current | 2.5mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TPS40193 |
| Weight | 0.000921oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments TPS40193DRCRG4 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
