
Wide input non-synchronous buck DC/DC controller with a 4.5V to 52V input voltage range. Features a maximum output voltage of 46V and a maximum output current of 3A. Operates with a maximum duty cycle of 95% and a quiescent current of 1.5mA. Packaged in an 8-SOIC (D) case, this RoHS compliant component offers a wide operating temperature range from -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments TPS40200DG4 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | D |
| Clock Sync | No |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Duty Cycle | 95% |
| Max Input Voltage | 52V |
| Min Input Voltage | 4.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 3A |
| Max Output Voltage | 46V |
| Min Output Voltage | 700mV |
| Max Supply Voltage | 52V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Number of Output Phases | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 300mA |
| Output Voltage | 46V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Quiescent Current | 1.5mA |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Synchronous Rectifier | No |
| Weight | 0.002561oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments TPS40200DG4 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
