
The TPS40200GDR is a DC/DC controller with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a maximum input voltage of 52V and a minimum input voltage of 4.5V. The device is capable of delivering a maximum output current of 3A and a maximum output voltage of 46V. It is also RoHS compliant and has a quiescent current of 1.5mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments TPS40200GDR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | D |
| Duty Cycle | 95% |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Duty Cycle | 95% |
| Max Frequency | 500kHz |
| Max Input Voltage | 52V |
| Min Input Voltage | 4.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 3A |
| Max Output Voltage | 46V |
| Min Output Voltage | 700mV |
| Max Supply Voltage | 52V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2.5A |
| Output Voltage | 3.4V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 1.5mA |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments TPS40200GDR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
