
The TPS40200HDR is a DC/DC controller with a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is a surface mount device with a SOIC-8 package and is compliant with RoHS regulations. The device operates at a maximum supply voltage of 52V and provides an output current of 260mA. The quiescent current is 1.5mA. The TPS40200HDR is a lead-free device.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments TPS40200HDR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 52V |
| Output Current | 260mA |
| Output Voltage | 45.24V |
| Quiescent Current | 1.5mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments TPS40200HDR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
