
High Temperature Wide Input Range Current Mode Boost Controller 10-CFP -55 to 210
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments TPS40210SHKK datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Duty Cycle | 67.3% |
| Max Frequency | 1MHz |
| Max Operating Temperature | 210°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Supply Voltage | 52V |
| Min Supply Voltage | 5.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 10uA |
| Output Current | 1A |
| Output Voltage | 9V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Topology | Boost, Flyback |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments TPS40210SHKK to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
