
Dual Output or Two-phase Synchronous Buck Controller 32-VQFN -40 to 125
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments TPS40322RHBR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | VQFN |
| Clock Sync | Yes |
| Duty Cycle | 95% |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Duty Cycle | 50% |
| Max Frequency | 1MHz |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Output Phases | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 20V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 10A |
| Output Voltage | 5.6V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments TPS40322RHBR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
