
The TPS40428RHAR is a dual DC/DC controller from Texas Instruments with a VQFN package and operating temperature range of -40°C to 125°C. It features two output phases and a maximum output current of 40mA. The device operates at a maximum supply voltage of 20V and has a quiescent current of 18mA. The TPS40428RHAR is RoHS compliant and lead free. It is suitable for use in surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments TPS40428RHAR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | VQFN |
| Clock Sync | Yes |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Output Phases | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 20V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 40mA |
| Output Type | PWM |
| Output Voltage | 5V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 18mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Synchronous Rectifier | No |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments TPS40428RHAR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
