
The TPS51116MPWPEP is a DC/DC controller from Texas Instruments, packaged in an HTSSOP-20 package. It operates over a temperature range of -55 to 125°C and has a quiescent current of 800uA. This device is RoHS compliant and lead free. It is designed for surface mount applications and is available in a rail/Tube packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments TPS51116MPWPEP datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | HTSSOP |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 2.5V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Quiescent Current | 800uA |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments TPS51116MPWPEP to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
