
DDR Termination Regulator 2.375V to 3.5V Automotive 10-Pin VSON EP T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments TPS51200QDRCRQ1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SON |
| Package/Case | VSON EP |
| Package Description | Very Thin Small Outline No Lead, Exposed Pad |
| Lead Shape | No Lead |
| Pin Count | 10 |
| PCB | 10 |
| Package Length (mm) | 3.1(Max) |
| Package Width (mm) | 3.1(Max) |
| Package Height (mm) | 0.95(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 1(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 0.5 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | MO-229VEED |
| Category | DDR Termination Regulator |
| Number of Outputs | 1 |
| Input Voltage | 2.375 to 3.5V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Cage Code | 01295 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | Yes |
| AEC Qualified | Yes |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Texas Instruments TPS51200QDRCRQ1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.