
The TPS5120QDBTRQ1G4 is a dual DC/DC controller from Texas Instruments, operating within a temperature range of -40°C to 125°C. It features a maximum input voltage of 28V and a minimum input voltage of 4.5V. The device has a maximum output current of 1.5A and a maximum operating frequency of 500kHz. It is packaged in a TSSOP package and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments TPS5120QDBTRQ1G4 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TSSOP |
| Dropout Voltage | 200mV |
| Duty Cycle | 100% |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 500kHz |
| Max Input Voltage | 28V |
| Min Input Voltage | 4.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 1.5A |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 28V |
| Output Current | 1.5A |
| Output Voltage | 900mV |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Quiescent Current | 1.1mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.003439oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments TPS5120QDBTRQ1G4 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
