
2.5V to 24V, 3/2/1-phase Step-Down Driverless Controller for Nvidia Tegra® T40 CPUs 32-VQFN -10 to 105
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments TPS51632RSMT datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | VQFN |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 50A |
| Output Voltage | 1.52V |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Quiescent Current | 6mA |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | D-CAP+™ |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments TPS51632RSMT to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
